Zapewne znane są Wam różne mieszanki ziołowe, które stanowią najpopularniejszą formę leku ziołowego. Składają się one z dwóch lub więcej rozdrobnionych surowców zielarskich.  Po zalaniu wodą otrzymuje się z nich napój zawierający substancje czynne i są to tzw. leki nietrwałe, które należy spożyć do 24 godzin. W tej grupie świeżo przyrządzone wyciągi wodne z surowców zielarskich dzieli się na napary, odwary i maceraty.

Co jest ważne? Sposób przyrządzenia ziółek dostosowany jest do rodzaju surowców roślinnych tak, aby wyciąg zawierał optymalną ilość substancji biologicznie czynnych, zapewniającą pożądane działanie lecznicze. Za dużo nie oznacza lepiej-zdrowiej , a wręcz przeciwnie może przynieść niepożądane skutki uboczne!

Drugą grupę, zapewne jak się domyślasz tworzą leki trwałe takie jak: nalewki, wina ziołowe, miody lecznicze, syropy, soki, które można przechowywać nawet kilka lat. O nich w następnej naszej prozdrowotnej podróży.

Naszą odkrywczą przygodę naturalnych leków ziołowych rozpoczniemy od bliższego poznania wyciągów wodnych…

NAPARY

Przyrządzane podobnie jak zwykła herbata, stąd popularna nazwa herbatki ziołowej. Jest to najczęściej występująca forma wyciągu z ziół, którą przyrządza się z surowców dających się ekstrahować wodą: liście, kwiat, drobne nasiona, ziele.

JAK STOSOWAĆ NAPARY?

Surowiec powinien być dobrze rozrobiony i w odpowiedniej ilości – najczęściej w ilości 1-2 łyżek zalewamy wrzącą wodą w ilości 200-250 ml i odstawiamy pod przykryciem na 20 minut. Po tym czasie filtrujemy i sporządzamy napar w ciągu 24 godzin, ponieważ jest nietrwały i szybko traci swoje cenne właściwości. Napary pijemy z reguły niesłodzone, albo z odrobinką miodu.

herbatki ziołowe, Bieszczadzkie Herbarium
fot. Pixabay

ODWARY

Przygotowuje się z surowców, które trudno jest ekstrahować jak kora, korzenie, kłącza, cebule, grube nasiona, bulwy.

JAK STOSOWAĆ ODWARY?

Rozdrobniony surowiec zalewamy gorącą lub zimną wodą i gotujemy pod przykryciem 5-40 minut – czas ten uzależniony jest od surowca. Następnie odstawiamy na 20-30 minut pod przykryciem i po tym czasie filtrujemy. Odwar podobnie jak napar jest nietrwały i należy go spożyć w ciągu 12-24 godzin.

MACERATY

Wyciągi wodne składników wrażliwych na wysoką temperaturę (najczęściej z ziół zawierających śluzy). Rozdrobniony surowiec zalewamy wodą 20-22 st. C i postawiamy pod przykryciem na 8-12 godzin. Po tym czasie filtrujemy i pijemy.

Musisz jeszcze wiedzieć, że…

Wszystkie wyciągi wodne: odwary, napary i maceraty przyrządzamy w szklanych naczyniach lub fajansowych (ceramika) albo w garnkach emaliowanych tylko przeznaczonych do tego celu! Zabronione jest stosowanie uszkodzonych garnków emaliowanych, w których widać rdzę!

Leave a comment