20 stycznia 2025

Świeżutkie liście idealnie komponują się w wiosennym twarożku, jajecznicy, a także jako dodatek do kanapek zamiast sałaty. Dodawane mogą być z powodzeniem do zup, dań z ziemniaków, makaronów, ryżu, kapusty, naleśników, nadzienia do pierogów, a także do sosów, masła ziołowego i soli ziołowej. Nie wyobrażam sobie szpinaku bez czosnku niedźwiedziego, który w jego obecności jest przepyszny i najlepszy!

Składniki:

5 szklanek młodziutkich listków pokrzywy (dzień wcześnie zalanych zimną wodą i schowanych w lodówce, albo zalanych wrzątkiem tuż przed gotowaniem zupy)

1 korzeń pietruszki

2 marchewki/span>

¼ dużego korzenia selera

4 ziemniaki duże

2 cebule średniej wielkości

3 łyżki pesto niedźwiedziego (ewentualnie pęczek świeżego czosnku)

¼ kostki masła

200 ml śmietany lub jogurtu greckiego

Przyprawy według uznania:

liść laurowy

ziele angielskie

majeranek

pieprz ziołowy i czarny

sól

Przygotowanie:

Wszystkie warzywa, oprócz cebuli, drobno kroimy, dodajemy na patelnię z olejem i podduszamy na aldente. W garnku musimy teraz zagotować ok. 3 litry wody, dodać liść laurowy, ziele, sól i czosnek niedźwiedzi. Zmniejszamy ogień. Na patelni przysmażamy teraz bardzo delikatnie cebulę, dodajemy pokrzywę, majeranek i pieprz. Następnie dodajemy pokrzywę do garnka, delikatnie jeszcze musimy całość pogotować. Tuż przed podaniem do zupy dodajemy łyżkę śmietany. Można ją także zblenderować na krem. Więcej o zupach znajdziesz w Herbarium dla Dobrego Trawienia w II części książki Kuchnia Bieszczadzka. Tradycja Bojków i Zdrowie z Natury

Zostaw komentarz

Bieszczadzkie Herbarium, produkty zdrowa żywność, produkty żywność funkcjonalna, Monika Bulik

DZWOŃ:
+791 190 901
PISZ:
poczta@bieszczady.shop
ODWIEDŹ NAS:
Rynek 11,
38-500 Sanok

🧡 Forum Bieszczady © 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content