Bez Czarny – Sambucus nigra

przepisy żywność funkcjonalna, produkty żywność funkcjonalna, produkty zdrowa żywność, kuchnia Bieszczady

Na świecie występuje ponad 20 gatunków bzu czarnego, w Polsce mamy okazję, aby poznać 3 z nich. Najpopularniejszy jest bez czarny, zwany dzikim. Występuje na skraju lasów i w pobliżu domowych siedlisk. Wskazuje na obecność azotu w glebie.

Surowiec zielarski stanowi kwiat i owoc.

Bez czarny Kwiat

black-5277852_1280

Kwiaty należy zbierać tylko w suche dni, najlepiej rano kiedy ilość pyłku aromatycznego jest największa. Zbieramy całe kwiatostany kiedy część kwiatów jeszcze się w nich nie rozwinęła – ścina się je i układa luźno w koszach. UWAGA – nie nadają się do zbioru kwiatostany, z których opadają już pierwsze przekwitnięte kwiaty. Suszy się całe kwiatostany, do me momentu, aż kwiaty będą już suche, a szypułki jeszcze elastyczne. Wówczas ociera się kwiaty na sitach lub ręcznie oskubuje z szypułek. Prawidłowo wysuszony kwiat powinien mieć białokremową barwę.

Cenne substancje

Olejek eteryczny, wysoka zawartość wolnych kwasów tłuszczowych, do 3,5 % flawonoidów (głównie rutyna-witamina P), garbniki i śluzy, sole potasowe.

Działanie lecznicze

Wskazania

Napotne

Wykrztuśne

Przeciwgorączkowe

Rozgrzewające

Moczopędne, oczyszczające

Odkażające

Rozkurczowe

Uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne

Wzmacniające

Uspokajające.

Przeziębienie, grypa, gorączka, katar, zmarznięcie, stany zapalne gardła, angina

Zapalenia migdałków

Osłabiona odporność organizmu

Pękanie naczyń krwionośnych

Zaburzona przemiana materii

Nieżyt żołądka i jelit

Zapalenie spojówek, brzegów powiek, opuchnięte i łzawiące oczy.

Bez czarny Owoc

black-4443923_1280

Ta prawdziwa prozdrowotna bomba witaminowa, skarbnica antocyjanów ma kojące działanie zarówno na ciało jak i umysł. Została doceniona już w starożytności, a jej nasiona zostały odnalezione w wykopaliskach z epoki kamiennej!

Surowiec zielarski:

Podczas zbioru (koniec sierpnia, wrzesień) ścina się całe baldachy, kiedy owoce są w pełni dojrzałe (czarne, lśniące). Jeśli owoc chcemy zasuszyć, to jak najszybciej po ścięciu przenosi się go do suszarni, ogrzewanej na początku w temperaturze ok. 30 stopni C, a później do 55 stopni C. Wysuszone owoce ociera się na sitach i oczyszcza z szypułek. Prawidłowo wysuszony owoc nie może zawierać szypułek, nie może być zbrylony, ani przypalony.

Natomiast jeśli owoc chcemy przetworzyć to zebrany jak najszybciej należy oddzielić od baldaszka najlepiej widelcem.  Następnie przerobić zgodnie z przepisem. Aby pozbyć się goryczki smakowej to po uzyskaniu czystych owoców można je przemrozić kilka dni.

Cenne substancje:

Antocyjany (od 0,2 do 1%), flawonoidy, kwasy organiczne, kwasy fenolowe, olejek lotny, garbniki, cukry, pektyny, aktywne enzymy. Witaminy: C, PP, B2, B 6, H, prowitamina A, kwas foliowy, sole mineralne m. in: potas, wapń, fosfor.

Działanie lecznicze

Wskazania

Łagodnie napotne

Przeciwgorączkowe

Moczopędne

Przeczyszczające

Odtruwające

Przeciwbólowe

Oczyszczające

Wzmacniające

Żółciopędne

Rozkurczowe

Antyoksydacyjne.

Przeziębienie, grypa, katar, angina, zapalenie migdałków

Zaparcia

Lekkie zaburzenia trawienne

Nerwobóle jak: bóle mięśni, głowy i typowe „łamanie w kościach”, także spowodowane reumatyzmem

Nadciśnienie tętnicze (sok).

Przeciwwskazania

Nie wolno zbierać niedojrzałych owoców czarnego bzu ponieważ znajdują się w nich glikozydy – sambunigryna i prunazyna, które działają toksycznie! Po pełnym dojrzeniu nie ma ani śladu tychże substancji – owoce są całkowicie bezpieczne!