W pierwszej podróży poznaliście leki ziołowe nietrwałe, dzisiaj zapraszam Was do bliższego poznania leków ziołowych trwałych. Czy wiesz, że w tej grupie znajduje się syrop czy sok ziołowy i owocowy, a nawet miód z dodatkiem zioła? Tak to naturalne lekarstwa, które warto zaprosić do codziennej diety, w szczególności w okresie zimowym i wiosennym. Co ważne, możesz je spożywać zamiast wysokoprzetworzonych słodyczy. Jest to możliwe, ponieważ wszystko zależy od Ciebie!

Zatem przed Wami naturalne leki ziołowe trwałe, które możesz przechowywać nawet kilka lat…

Syropy

Stężone roztwory cukru w wodnych wyciągach z roślin lub sokach owocowych. Cukier w stężonych roztworach posiada własności konserwujące. Najczęściej stosunek płynu do cukru wynosi 1:1 lub 1:2. Syropy należy przechowywać w buteleczkach najczęściej jest 200-300 ml wykonanych z ciemnego szkła i dających się szczelnie zamknąć. W pomieszczenie powinno być chłodne i ciemne.  Można jest także magazynować w lodówce.

fot. Pixabay

Soki

Uzyskujemy ze świeżych owoców całych czy rozdrobnionych przy pomocy sokowirówki albo tradycyjnego młynka do mielenia. Tłoczone ręcznie na zimno mają najwięcej cennych właściwości. Można je spożywać od razu – soki jednodniowe-niepasteryzowane (takie są najzdrowsze), a także poddać konserwacji dodając odpowiednią ilość cukru, a następnie zapasteryzować.  Godne uwagi są także mieszanki owoców i ziół, powstają z nich syropy, które cechują się dużą zawartością odżywczą i leczniczą.  

fot. Pixabay

Miody lecznicze

Składnikami są miód oraz substancja lecznicza – surowiec  roślinny w postaci sproszkowanej. Na jedną łyżkę miodu daje się najczęściej 1 płaską łyżeczkę sproszkowanego zioła, aby nastąpiło lepsze połączenie składników  zaleca się dodanie kilka kropel alkoholu lub gliceryny (na jedną łyżeczkę proszku – 15 kropel rozpuszczalnika).

Nalewki

Płynny wyciąg alkoholowy sporządzony z suchego  rozdrobnionego surowca roślinnego (kwiat, ziele, owoc, korzeń). Sporządza się je zwykle w stosunku: 1 część surowca na 5 części rozpuszczalnika. Najczęściej przygotowuje je się metodą maceracji, która polega na tym, że  rozdrobnione surowce roślinne zalewamy określoną ilością alkoholu 30 -70 % (może to być zwykła czysta wódka). Odstawiamy na 14-21 dni w szczelnie zamkniętym naczyniu. (długość macerowania zależy od tego, czy naczynie potrząsamy, jeśli tak to ilość dni jest mniejsza). Po tym czasie wyciąg alkoholowy starannie filtrujemy przez gazę i zlewamy go do ciemnych butelek szczelnie je zamykając. Na butelce przyczepiamy etykietę, która powinna zawierać: datę produkcji, skład, zalecane dawkowanie. Bardzo zdrowe są nalewki zawierające zioła, ponieważ alkohol „wyciąga” z nich lecznicze właściwości i powoduje łatwe ich przyswajanie przez organizm.

fot. Dreamstime

Wina ziołowe

Rozpuszczalnikiem jest wino do którego przechodzą ciała lecznicze. Wino ziołowe można sporządzić dwoma sposobami:

– zalanie surowca roślinnego winem gotowym i 14-30-dniowa maceracja w ciemnym miejscu, potem filtracja;

– surowiec zalać wodą z cukrem w gąsiorku, dodać drożdży i poddać fermentacji, potem wino zlać znad osadu, przelać do butelki z ciemnego szkła i zakorkować.

Przechowywać w ciemnym miejscu i oczywiście w chłodnym.

Octy lecznicze

Octowe wyciągi z ziół suchych lub ze świeżych, sporządzone metodą maceracji trwającą 14-21 dni w ciemnym miejscu. Na jedną cześć surowca przypada jedna część octu spożywczego. Octy ziołowe stosuje się z reguły jako przyprawy, dodatki do kąpieli i płukanek. Najbardziej popularny domowy ocet to jabłkowy, który w medycynie ludowej od stuleci uznawany jest za antidotum wszelkich chorób.

fot. Pixabay

Mam nadzieję, że już wiesz jak zrobić ulubiony syrop, aby przyniósł Ci pożądane skutki prozdrowotne. Zapamiętaj, że sposób przyrządzenia ziół i owoców dostosowany jest do rodzaju surowców tak, aby zarówno wyciąg jak i przetwory ziołowe zawierały optymalną ilość substancji biologicznie czynnych.

Świadomego korzystania z leczniczych skarbów natury!

Leave a comment